Přichází čas domácích větrníků?

wind-energy-historyaV roce 2014 již neexistuje veřejná podpora pro nové fotovoltaiky ani mnohdy slibovaný netmetering. Příznivci obnovitelné energie a/nebo lidé, kteří mají zájem ušetřit, tak mají dvě u zelené elektřiny možnosti – zvážit využívat jen stejnosměrnou fotovoltaiku či uvažovat o malém domácím větrníku. Na nové větrné elektrárny lze totiž čerpat podporu i v letošním roce. A zohledníme-li fakt, že podpora se oproti loňsku, kdy se instalovalo poměrně dost malých větrníků, významněji nesnížila, zbývá jediné – najít si dostatečně větrnou oblast.

Podíváme-li se pod pokličku ekonomiky projektu, pak zjistíme, že klíčovým faktorem výnosnosti je průměrná rychlost větru během roku. Proto přikládáme větrnou mapu ČR ve výšce 10 m nad povrchem (zdroj: Ústav fyziky atmosféry AV ČR, 2005), ze které jsou patrné orientační roční průměrné hodnoty rychlosti větru.

VEmapa620

Mezi nejlukrativnější patří vrcholky Krušných hor, Vysočina, Šumava či některé oblasti Jeseníků. Ale ani jiné oblasti na tom nemusí být špatně, vždy se ale vyplatí před instalací provést předběžné měření za pomoci anemometru.
Dodejme, že větrné elektrárny mají i jiný harmonogram výroby než fotovoltaiky. Fouká totiž často nejvíce právě v zimě, kdy je třeba mnoho energie, a mohou tak sloužit jako efektivní doplněk případné fotovoltaiky.

windyman Krom klasických horizontálních vrtulí lze zvolit rovněž vertikální větrné turbíny, které jsou méně problémově umístitelné na střechy rodinných či bytových domů. Tím se často ušetří nasazení výškového stožáru, který činí zejména u menších systémů i pětinu investice. Další výhodou je i menší náběhová rychlost, což zvyšuje efektivnost zejména v oblastech, kde méně „fouká“. Mezi další výhody patří menší hlučnost, využití větru ze všech směrů a menší dopad na design v okolí…

Následují příklady vertikálních turbín dodávaných naší společností:

windymanSW620

Jste-li v oblasti s průměrnou rychlostí větru 4 m/s, lze dosáhnout i pětileté návratnosti investice. Fouká-li u Vás více, návratnost je samozřejmě ještě kratší. Rádi Vám zpracujeme konkrétní nabídku s posouzením vhodnosti instalace pro Vaši lokalitu. Kontaktujte nás na telefonu 606 453 892 či na mailu info@solwin.cz.


Okomentujte článek

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

(c) SolWin s.r.o.