Tesla, legenda mezi baterkami, pronikla na český trh

Hranice možností v tuzemské energetice opět posunuty

Praha, 17. března 2016 – Právě dnes našel bateriový set Powerwall prvního majitele i v České republice. Tuzemskou premiéru baterky od Tesla energy oznámila společnost SolWin, jen tři týdny po uvedení na evropský trh. Předběhla tak konkurenty v oboru solární energetiky i největší tuzemský eshop Alza.cz, jehož zákazníci se na Teslu přes půl roku stále jen „těší“.

teslaOd (r)evoluční konceptu amerického výrobce Tesla Energy se očekává podstatné snížení nákladů na skladování energie v bateriích. První dva produkty na bázi lithium-ion technologie slouží k posílení energetické soběstačnosti v domácnostech – a to v cyklu denním (kapacita 6,2 kWh) či týdenním (9,6 kWh). Své využití si však Tesla najde i jinde. Nemalý zájem se očekává v oblasti dopravy, nejen díky novým dotacím MPO na nákup firemních elektromobilů.

Powerwall od Tesly umí ukládat elektřinu ze Sluníčka vyrobenou během dne na pozdější využití, kombinace s fotovoltaikou však není podmínkou. Baterka se může dobíjet z běžné sítě v době levnějšího proudu. Varianta s týdenním cyklem funguje i v ostrovním provozu. Baterky od Tesly v současnosti spolupracují jen s měniči od amerického výrobce Solaredge, do měsíce se očekává životaschopná kombinace s měniči německé značky SMA a od léta by je měl doplnit i rakouský výrobce střídačů Fronius.

První bateriový set (Tesla Powerwall, 6,2 kWh) získává V.I.P. klient z jižních Čech, kterému SolWin dodal již třináct malých solárních elektráren. Není bez zajímavosti, že jen třetina z nich vznikla před rokem 2014, tedy s nárokem na veřejnou podporu formou výkupních cen či zelených bonusů. Podrobnosti k první tuzemské instalaci baterky od Tesly připravujeme. Již nyní však můžeme prozradit, že volba baterie ze strany investora byla jednoduchá. Nechtěl jinou baterku, jelikož jezdí automobilem Tesla Model S.

Předpokládáme, že tato americká progresivní technologie si brzy u nás najde další zájemce. Ostatně již nyní se mohou přihlásit přes web“ nastínil perspektivy nové baterky Ing. Jiří Dvořák, jednatel společnosti SolWin. Dle kapacit jejich nákupního zdroje má firma potenciál dodávat baterku denně. Budoucnost ukáže, zda a jak dokáže rozhýbat stojaté vody českého solárního rybníku.

Zvažovali jsme začít nabízet i kvalitní produkty od firmy Sonnenbaterie, ale zatím jsme to odložili. Odradila nás jad(e)rná pachuť jednoho z akcionářů výrobce,“ popisuje důvody upřednostnění Tesly před Sonnenbaterie Dvořák. Podle SolWinu nelze zákazníkům férově nabízet ekotechnologie od výrobce, za kterým stojí ne vždy zelený energetický gigant. Lze připomenout situaci, kdy tento subjekt ještě před pár lety fotovoltaiku de facto dehonestoval, aby si ji pak v závěru solárního boomu jako jeden z mála a sám sobě úspěšně připojoval. Zelenou image zmíněného subjektu rozhodně neposílí ani snaha o dostavbu Temelína, optimálně s garancí mohutné státní dotace.

 Kilowatthodina za korunu

V konstrastu s jadernou energetikou stojí rovněž idea SolWinu nabízet řešení pro cenově zajímavý proud z lokálních obnovitelných zdrojů. „Naším cílem je dodávat zájemcům efektivní fotovoltaiku, která umí vyrobit elektřinu ze sluníčka za méně než korunu za kilowatthodinu,“ popisuje záměr společnosti Jiří Dvořák. Této ceny proudu lze u malých instalací na rodinných domech dosáhnout díky podpoře z programu Nová Zelená Úsporám. U větších systémů (kanceláře, obchody, výrobní provozy, sklady,…) společnost nabízí solární elektrárny s podobnými ekonomickými výhodami, ale to už se děje zcela bez dotací. Stačí vyplnit jednoduchý formulář solwin.cz/poptavka/.

Kvůli výhodnosti provozu fotovoltaiky firma upřednostňuje akumulaci přebytků do teplé užitkové či topné vody. Chce-li ale klient baterky, dodá je rovněž. „Každopádně od dnešního dne v tom našem ČEZku platí: Kdo chce Teslu, volá SolWin - firmu, která uvedla Teslu na tuzemský trh.“, shrnul aktuální aktivitu firmy Dvořák.


Okomentujte článek

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

(c) SolWin s.r.o.